S ambicí hrát stále populárnější Evropskou univerzitní hokejovou ligu vzniká v Českých Budějovicích univerzitní hokejový klub Black Dogs. Jeho domovem je Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) a premiéru si odbyl 20. ledna od 18 hodin zápasem s Akademiky Plzeň v Hluboké nad Vltavou. Šlo o duel pod širým nebem, tzv. Winter Classic, v duchu kanadsko-americké NHL. Tomu odpovídá i speciální sada dresů „Techniků“, která následně šla do dražby na sociální účely.

„Univerzitní sport je v Česku trochu opomíjený, a proto projekt bereme velmi vážně. Chceme dokázat, že i u nás ho lze rozvíjet a může fungovat podobně jako na zahraničních, hlavně na amerických univerzitách,“ říká docent Marek Vochozka, rektor VŠTE. Ten věří, že právě Technika může ukázat, jak spojit studium se sportem, tedy získat vysokoškolské vzdělání a přitom si udržet určitou sportovní výkonnost. „Kluků, kteří po maturitě skončí se sportem a nevědí co dál, je hodně. Chceme jim nabídnout určitou alternativu. A nemuselo by zůstat jen u hokeje,“ dodal.

Klub bude fungovat jako zapsaný spolek a jeho zakladatelem je právě VŠTE.

Její studenti také tvoří základ mužstva, které bude startovat v Akademickém mistrovství ČR v ledním hokeji a chce rovněž prorazit do Evropské univerzitní hokejové ligyprojektu, který se touží stát v Evropě fenoménem a každým rokem se k němu připojuje víc a víc univerzit. Hraje ji i tým Akademiků Plzeň, což je společný univerzitní výběr Lékařské fakulty UK v Plzni a Západočeské univerzity, s ročním rozpočtem zhruba 750 tisíc korun. Tedy asi nejtěžší soupeř, jakého si Black Dogs mohl na premiéru zvolit. Nejde o žádné „hobbysty“, ale o studenty mající zkušenosti z juniorské nebo dorostenecké ligy. Rodící se tým VŠTE tvoří převážně její studenti hrající druhou a krajskou ligu. „Aktuálně máme 15 hráčů a nábor stále probíhá. Držíme se kritéria, že tuto soutěž mohou hrát jen ti, co studují a nemají profesionální hokejový kontrakt,“ vysvětluje kvestor Jaromír Vrbka.

Mužstvo se na premiérový zápas připravuje pod vedením trenérů Davida Oulíka a Jiřího Irry na zimním stadionu v Hluboké nad Vltavou. Název Black Dogs (Černí psi) inspirovala středověká pověst o toulavém, velkém černém psu, který v centru Budějovic, v ulicích kolem Solnice u Dominikánského kláštera, skákal nočním chodcům na záda. Přitom zavyl a oči mu doruda zažhnuly. Podle jedné verze šlo o ďábla trestajícího hříšníky, vracející se z putyk a hospod. „Hledali jsme název, který bude znít energicky a bude nést odkaz města, v němž má naše škola sídlo,“ vysvětluje kvestor. Klub má ve znaku hlavu psa a jeho barvami jsou černá a bílá.

Premiérový zápas však hráči odehráli ve speciální sadě dresů, které následně putovala do dražby. Její výtěžek získalas Mateřská škola VŠTE na kurzy bruslení, aby z děvčat a kluků vyrostli další hokejistky a hokejisté.

Zdroj: www.vste.cz